„Nekünk ez a szenvedélyünk, imádunk alkotni” – Interjú Horváth Stefánia Rékával

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Tudtad, hogy nem mindegy, mit kensz a bőrödre? Bizony, az ártatlannak tűnő összetevők is lehetnek nagyon károsak az arcbőrnek. Ebben a cikkben Stefi elmondja nektek, mikre kell odafigyelni az arcápolási termékek használatakor, valamint, hogy mik a sminkelés alapszabályai. 

Az első kérésem az lenne, mesélj egy kicsit magadról. Például, hogyan és mikortól kezdett el foglalkoztatni a szépségápolás és a smink világa, mik az előre látható terveid ezzel kapcsolatban.

Horváth Stefánia Réka: Először is szeretném megköszönni a felkérést, megtisztelő, hogy rám gondoltál. Világéletemben a szépségiparban szerettem volna elhelyezkedni, viszont a körülöttem lévő emberek ennél többet láttak bennem. Nem volt konkrét elképzelésem a felsőoktatásban, teljesen kétségbe voltam esve, egyszerűen nem tudtam a jövőmet elképzelni. Úgy éreztem, hogy nem egészséges elnyomni a bennem lévő igazi álmokat, terveket. Így felkerestem pár sminkoktatót, hogy minél többet tanuljak, fejlődjek és ezzel párhuzamosan kialakítottam egy kisebb közösséget Instagramon, ahol minden héten bejegyzést írok hasznos információkról, elmondom a saját tapasztalataimat, meglátásaimat. Furcsán hangozhat, de nagyon szeretem a követőimet, mert mind ők, mind a barátaim, a családom nagyon támogatóak. Motiváltnak érzem magam a visszajelzésektől és ez elég indok számomra, hogy továbbra is ezt csináljam. A célom természetesen a kozmetikus képzés után egy saját vállalkozás. Leginkább a sminkelésre szeretnék fókuszálni, arra szakosodni. Szeretem látni az elégedett vendég arcát, így nem kérdés, hogy ebben szeretnék dolgozni. Mindenki, aki a sminkelés szakmájában dolgozik, egy művészlélek is, számunkra ez nem csak munka. Nemrég írtam erről egy posztban, mert sokan azt gondolják (nagyrészt férfiak), hogy a legtöbben azért sminkelünk, mert nélküle kevésbé érezzük szépnek magunkat. De nem. Nem ezért sminkelünk. Nekünk ez a szenvedélyünk, imádunk alkotni, fejlődni és ez a legfontosabb. Egy egészséges önbizalmú lány nem azért festi magát, hogy rejtegessen valamit. Természetesen, én sem gondolkodtam mindig így, voltam önbizalomhiányos, éreztem már magamat nem elég szépnek, vékonynak. Sokszor csak azért nyúltam az ecsetekért, mert sok csúnya volt a bőröm, vagy másra akartam hasonlítani. Szeretném elérni, hogy a velem egykorú lányok ne vigyék ezt túlzásba, inkább a sminkelés szeretete miatt alkossanak. Ez nem egészséges mentalitás, nem mellesleg egy problémás bőrt nem eltakarni, hanem gyógyítani kell. Akiknek már segítettem, ők tudják, hogy velem órákig lehet erről beszélni, mert legalább két éve vagyok a tudatos bőrápolás híve. Gyakran töltök órákat, akár napokat egy anyag, termék megismerésével, fontos, hogy mindig hivatalos forrásokból. Sokan megkerestek azzal, hogyan sikerült elérnem a szép bőrt, milyen termékeket használtam. Ennek hatására elkezdtem a tudatos bőrápolást hangoztatni, nem csak a négy fal között gyakorolni. Problémás bőrű vagyok, tudom milyen érzés ezzel élni, de az évek alatt azt is megtanultam, hogyan változtassak ezen ésszel. 

Kezdjük először a bőrápolás témával, hiszen szép és egészséges alappal lehet a legjobban dolgozni. Mi az arany középút az arcápolás terén? Gondolok itt egy reggeli és esti rutinra, mik elengedhetetlen termékek?

Horváth Stefánia Réka: A tudatos bőrápolás igenis megéri. Ma már a drogériákban is kapni ár-érték arányban szuper termékeket, amikkel kialakítható egy alaprutin. Sőt, néha lehidalok, hogy jobban bevált egy drogériás, mint egy felsőbb árkategóriájú. Az otthoni bőrápolás kifizetődőbb, mint havonta 1-2 alkalmas kozmetikushoz járás, nyomogattatni, vagy később plasztikai műtétekkel orvosolni a mögöttünk lévő évek „gyümölcsét”. Sajnos azt kell, hogy mondjam a kozmetika igencsak felhígult, vannak olyan szakmabeliek akik nem csinálják igazi alázattal.

Amikor valakivel beszélgetek a helyes bőrápolásról, felvetem ezeket a kiváltó okokat is, mert vannak, akik nem is gondolnak ennek fennálló valószínűségéről. Hozzá kell tennem, sokszor a logikus dolgok sem evidensek számukra, például: az arclemosót folyó vízzel lemossuk, nem hagyjuk a bőrön, de a micellás vizet sem. Új dolog valakinek az is, hogy szappant egyáltalán nem használunk arcra, valamint fényvédőt minden nap kenni kell. Vagyis kéne. Ugyanis, a bőr öregedéséért nagyrészt a nap káros sugarai felelnek. Az UVB nyáron, de az UVA télen-nyáron jelen van. Az SPF jelzés UVB elleni védelemre utal általában, ha látunk PA (+ jellel kiegészítve, mely az intenzitást jelöli) / PFF jeleket, azok pedig az UVA sugarak ellen is védelmet biztosítanak. 

Le tudnád írni a te arcápolási rutinod? 

Horváth Stefánia Réka: Reggel és este is van egy rutinom, ami mindig a bőröm jelenlegi állapotához viszonyul. Az alap dolgokat mindig ismétlem: minden bőrtípust minden nap megfelelően tisztítani, hidratálni, és védeni kell. Ez a legalapvetőbb hármas, amire mindenkinek szüksége kell, hogy legyen.  Ehhez sokat kell informálódni, megérteni egy-egy  folyamatot, időt szánni rá, mert ez türelemjáték. Emellett nagy hangot adok a kivizsgálásoknak, mert elképesztő sok okból fakadhat egy problémás bőr.

Tehát, egy jól összerakott rutinnal olyan eredményt érhetünk el amire már nem szégyen érzetből sminkelünk. Az arc tisztítása két lépésből is állhat este. A sminket, fényvédőt, a napi szennyeződéseket egy olajos lemosóval, majd egy vízbázisú tisztítóval érdemes eltávolítani, nekem ez bizonyult a leghatékonyabbnak. Ha csak a második lépést, tehát a vízbázisú lemosót használnám, valószínűleg nem érezném elég tisztának az arcomat.

Bőrápolási termékek vásárlásánál mire kell figyelni? 

Horváth Stefánia Réka: Aki belekezdett a tudatos bőrápolásba már tudja, hogy sajnos vannak olyanok akik ragaszkodnak a szokásaikhoz, mert nekik az bevált. Tehát, ha egy anyag (pl. alkohol) vagy berögződött szokás (cukros arcradírok) káros a bőr számára, de azt azonnal vagy másnap nem érzed látod, az korántsem jelenti azt, hogy idők folytán nem hozza meg az eredményt.  Persze, ezen kívül van még, amit nem szívesen látok egy termék összetevő listájában: parfüm, illóolajok, komedogén anyagok stb. Már ezeknek az elhagyása órási megváltás volt a bőrömnek, akkor hol van még a hámlasztás, az ilyen-olyan szérumok?!

Tajti Ildi (a Tindigo szépségápolási márka megalapítója) szavaival élve tudnám csak legjobban kifejezni azt, miért kellene száműzni az irritációt elősegítő anyagokat:

„Bánj gyengéden a bőröddel… nem vagyok híve annak, hogy a rezisztens, az ellenálló bőrnek is irritáljon. Minek?

Olyan minthogy:

  • Jól van, bírja a gyerek a verést, akkor most miért ne verjük?
  • Azért mert nem hal bele a verésbe attól még ne verjed már szerencsétlent.

Ezt csináljátok a bőrötökkel ti is.”

Térjünk át a sminkekre. Így a vírus alatt mit tanácsolsz, milyen sminket készítsenek a lányok maguknak? 

Horváth Stefánia Réka: Ebben a vírusos helyzetben nem szívesen kenek magamra alapozót több rétegben a maszk miatt, és a tanácsom is ez lenne, maszk alatt maximum vékony rétegben alapozzunk. Egyrészt pazarlás, mert itt, ahol élek napi 24-ben hordom a maszkot, ez érintkezik a bőrömmel, leszedi rólam a festéket, nem mellesleg a baktériumok is könnyebben megtelepednek, ne adjunk nekik kényelmes helyet. Így lesz nem kívánt pattanásunk. Fontos, hogy a textil maszkot minden nap mossuk ki magas hőfokon öblítő nélkül, az egyszer használatosakat pedig dobjuk ki! 

Készíts magadnak olyan sminket, amiben jól érzed magad. Én is szeretek alkotni, akkor is, ha az a fránya maszk eltakarja, de elég, ha az terheli a bőrt. Javaslom, hogy ilyenkor legyen szemhangsúlyos a smink, erre fektessünk több figyelmet. Ezt is sminkhibának gondolom, hogy nem mértékkel használunk egyes termékeket. Szakmai szemmel nézve a szemöldök túlzott, ízléstelen kihúzása nekem sminkhibának számít.  Természetesen egyéni preferencia is, de sokszor elnyomja, és nem kiemeli az arc karakterességét. 

Hasonló témakörben Varsányi Dorka cikkében is olvashattok maszkos sminktippekről.

Mik a leggyakrabban előforduló sminkhibák,  amiket nap, mint nap látsz? Mi a tanácsod ellenük?

Horváth Stefánia Réka: Talán a hideg-meleg színek használata. Szerintem sokkal esztétikusabb, ha a hajszínünkhöz választjuk az árnyalatot, ami tónusában ugyanaz, a technikával + a szín mélységével pedig lehet játszani, pl.: ombrehatás. Ezért is írok annyit a színekről, ha már használjuk őket, akkor használjuk úgy, hogy ismerjük a tulajdonságaikat. Ami még nagyon zavaró számomra, az a rossz alapozó választás. Több bejegyzésem is erről szól, a megfelelő tónusról, altónusról, hogyan állapítsuk meg ezeket, egyes bőrtípusnak, melyik a legideálisabb alapozó… Véleményem szerint itt kezdődik az ízléses smink. Vendégem bőréhez választom ki az árnyalatot, szeretem látni, hogy amit eldolgozok, az egybeolvad a bőrrel és üdévé, ragyogóvá teszi.

Mit gondolsz, mi a szépség titka?

Horváth Stefánia Réka: Sokszor halljuk, hogy a szépség belülről fakad, ezt én is így gondolom. A belső szépségünk a külsőnkön csak tükröződik. A személyiségünk, a lényünk fog minket széppé tenni, a többi csak kiegészítő. Ha mélyen, legbelül nem érezzük magunkat jól úgy, ahogy vagyunk, mások meg fogják érezni, tehát ha kell, akkor változtassunk, de a legfontosabb, hogy szeressük azt akik vagyunk, legyünk boldogok azzal amink van és a környezetünkben lévő emberek is biztosan szeretni fognak minket.

Bőrünk évszaktól függetlenül folytonos odafigyelést és ápolást igényel. Minden bőrproblémára van megoldás, kísérletezni kell és kitapasztalni, hogy mi jó a bőrünknek. Végső esetben szakemberhez is tudunk fordulni, de egy a fontos. A szépség belülről fakad!