Erasmus kalandok Spanyolországban – élménybeszámoló gyógyszerészhallgatóktól

+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Egyetemi éveink alatt sokszor hallunk az Erasmus nyújtotta lehetőségekről, mind szakmai gyakorlat, mind tanulás szempontjából, de vannak olyanok – többek között én is, – akik nem igazán mernek belevágni egy ilyen kalandba. Új hely, új emberek, a tananyag idegen nyelven történő elsajátítása…csak pár ok a sok közül, amiért diákok nem feltétlenül merik bevállalni.

A ismeretségi körömből sem tudtam eddig túl sok emberről, akik részt vettek volna ilyen kalandban, viszont a nyáron két évfolyamtársam is vállalkozott arra, hogy a záróvizsga előtti szakmai gyakorlatot Spanyolországban töltik. Megkerestem Patríciát és Renit, hogy meséljenek a tapasztalataikról, mi motiválta őket, miért pont Spanyolország.

Először is szeretném megköszönni lányok, hogy elfogadtátok a felkérést az interjúra! Mondhatni viszonylag későn, a végzős évetek előtt vágtatok bele ebbe a kalandba. Mi motivált titeket a jelentkezésnél? 

erasmusGál Patrícia: Én már a második év vége után is szerettem volna Erasmussal külföldön teljesíteni a gyakorlatot, de ez akkor több okból nem valósult meg. Tavaly újra elkezdett foglalkoztatni a külföldi gyakorlat gondolata, és mindenképpen szerettem volna belevágni, egyrészt a nyelvgyakorlás miatt, másrészt úgy gondoltam, ez egy remek lehetőség a tapasztalatszerzésre, és nem utolsó sorba külföldi kapcsolatok építésére.

erasmus

Skaper Renáta: Ismerősök sokszor tartottak élménybeszámolót arról, hogy Erasmus+ keretén belül kijutottak a világ különböző pontjaira, ezért én is kedvet kaptam ahhoz, hogy legalább egyszer részt vegyek egy ilyen, – az ő szavaikkal élve – kihagyhatatlan utazáson. A baráti körömben is gyakran felmerült a téma, sokszor álmodoztunk arról, hogy ki hova menne és mit csinálna, amikor eljön az idő, azonban személyes indíttatása is volt a kalandnak. Szerettem volna fejlődni nyelvtudás, önállóság, magabiztosság és szakmai tudás terén, valamint inspirált, hogy új barátokat szerezzek.

Miért pont Spanyolországra esett a választásotok? Voltak más országok is versenyben?

Gál Patrícia: Nálam először Anglia szerepelt első helyen, ahová szívesen mentem volna, de ott végül nem sikerült gyógyszertárat találni. Utána jött szóba Spanyolország, mint lehetőség. Spanyolul nem beszéltem, de nagyon tetszett a nyelv, maga az ország is, és ha már nyáron van a gyakorlat, akkor nem is lehetne ezt jobb helyen eltölteni, mint a tenger mellett. Végül sikerült egy tengerparti városban gyógyszertárat találni, ahol tudtak minket fogadni, és mivel turisták által kedvelt helyen volt, a gyógyszertárban is majdnem mindenki beszélt angolul, ami egy nagyon fontos szempont volt nekünk.

Skaper Renáta: Bakancslistámon szerepel, hogy eljussak nagyon sok országba, ezért Hollandia, Portugália, Németország, Svédország is a lehetőségek között volt, de bármelyik országba nagyon szívesen eljutottam volna, hiszen már az, hogy részt vehetek egy ilyen programban, országtól függetlenül gazdag élményt nyújt. Hogy miért pont Spanyolország? Kultúrája, nyelve és tája különösen vonzott, ezért esett a választásom végül Spanyolországra.

Hogy is működik egy ilyen ERASMUS-os program? Egész nyáron dolgoztok, vagy vannak bizonyos hetek/napok, amikor van lehetőség felfedezni az adott országot?

Gál Patrícia: A záróvizsga előtti nyári szakmai gyakorlat ugye 9 hét és ez pont jól jött ki, mert az Erasmussal minimum 2 hónapot kell kint tölteni. Hétfőn és pénteken mindig egyszerre dolgoztunk, amíg kedden, szerdán és csütörtökön váltott műszakban. A gyógyszertár este 9-ig volt nyitva, így erre is volt lehetőség. Általában szombatonként mentünk messzebbre kirándulni busszal, vagy volt, hogy pénteken délután indultunk és vasárnap este értünk vissza. Ezalatt a 9 hét alatt nagyon sok helyre sikerült eljutnunk, és ízelítőt kapni a spanyol kultúrából, ételekből és csodálatos tengerpartjából. Mielőtt hazautaztunk volna, 6 napot még eltöltöttünk Barcelonában, ami egy tökéletes lezárása volt a nyárnak.

erasmus

Mennyiben más egy ottani patika működése, felépítése?

Skaper Renáta: A gyógyszertár felépítése nagy vonalakban megegyezik a hazaiakéval, azonban laboratóriumot nem sok helyen találunk Spanyolországban, mert kevés patika engedheti meg magának egy labor fenntartását, a szigorú előírások és a drága fenntartás miatt. A gyógyszertárban, ahol voltunk, már nem volt magisztrális gyógyszerkészítés, ezért a tulajdonos egy másik városban lévő gyógyszertárába vitt minket mindig gyakorolni.

A laborban lehetőségünk volt többek között kenőcsöt és kapszulát készíteni, valamint megismerkedtünk az ottani szakirodalmakkal. Szintén sok különbséget véltünk felfedezni a hazai és spanyol magisztrális gyógyszerkészítés között. Magyarországon nem nagyon jellemző, hogy egy plusz helyiség nyújt lehetőséget bizonyos egészségügyi szolgáltatások elérésére, mint például vérnyomás-, vércukorszint-, koleszterint szint mérés és véralvadás teszt. Általánosságban a spanyolországi gyógyszertárakban sok egészségügyi és szépségápolási termék kapható.

A fogadó gyógyszertárban ezeken kívül rengeteg ortopédiai-, gyógyászati segédeszköz, speciális tápszer gyerekeknek és felnőtteknek, valamint homeopátiás készítmény is megtalálható. Ami különbséget még felfedeztünk, hogy a TAJ kártya helyett SIP kártyát használnak, ami lényegét tekintve hasonló működésű, annyi különbséggel, hogy a SIP kártya olyan vonalkóddal rendelkezik, amit a billentyűzeten lévő speciális olvasó érzékel, így nem kellett manuálisan bevinni a szükséges adatokat. Az államilag támogatott gyógyszerek esetében a dobozon lévő vonalkódokat ki kellett vágnunk és azt egy speciális, erre kialakított papírra kellett ragasztanunk.

Milyen tapasztalatokat szereztetek? Mik voltak a legnagyobb élmények?

Gál Patrícia: Nagyon sok tapasztalattal gazdagodtunk a kint töltött idő alatt. Az angol mellett a németet is gyakorolhattuk, valamint a spanyol nyelvet is jobban megismerhettük. Persze akadtak problémák, de ezek megoldása mind hozzájárult ahhoz, hogy magabiztosabbá váljunk. A gyógyszertárban mindenki nagyon kedves volt, segítőkész és tetszett, hogy hagytak minket érvényesülni és éreztük, hogy teljes mértékben megbíznak bennünk. Szerintem mindkettőnk nevében mondhatom, hogy nagyon jól éreztük magunkat és egy örök élmény, emlék marad. 

Skaper Renáta: A gyógyszertárban rengeteg bizalmat és sikerélményt kaptunk. Sikerült spanyol barátokra is szert tenni, és mindezek mellett szakmai szempontból is sokat gyarapodott a tudásunk. Az összes ott gyűjtött élmény (például: városnézés, tenger, vízi programok, PortAventura) csodálatos volt a számomra, így nem tudnám megnevezni a legjobbat. A tenger bámulatos volt és az ott töltött idő nagyon szép emlékeket hagyott bennünk.

Bízom benne, hogy a lányok élménybeszámolója sokatok számára inspirálóan hatott, és aki eddig hezitált, hogy részt vegyen-e az Erasmuson, az ezek után már nem fog gondolkodni azon, hogy is döntsön.

1 thought on “Erasmus kalandok Spanyolországban – élménybeszámoló gyógyszerészhallgatóktól

Comments are closed.