BORongolás Horvátországban

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Kis hazánkban 22 borvidék található, és aki csak teheti, a nyár folyamán legalább egyet felkeres, hiszen a nagy forróságban kinek nem esik jól egy hideg fröccs? Azonban horvátországi nyaralásaim során észrevettem, hogy a magyar ember inkább issza az otthoni jól bevált vagy az ismertebb külföldi borokat, minthogy kipróbálja a horvát lankák szőlőinek nedűjét.

Sokan nem is tudják, de Horvátország különleges színfolt Európában a bor tekintetében is. A szlavón síkságtól a legtávolabbi dalmát szigetekig 130 őshonos szőlőfajta él itt, és többnyire vörös és fehér borokat készítenek. A szárazföldi, kontinentális részen a selymes és édes fehérborok az uralkodó fajták, míg a tengerparti részen a vörös dominál. Igen nagy népszerűségnek örvendenek a szőlészetekben tett séták, az úgynevezett „wine and walk” programok, melyeket borkóstolóval és az őshonos konyha ajánlataival gazdagítanak.

Korčula szigete

Pošip

Ez a fehérbor világossárga színű, melyet az azonos nevű őshonos szőlőfajtából készítenek. Korábban csak Korčula szigetén termett, ma már megtalálhatjuk a Pelješac-félszigeten, a Brač, Hvar és Pakleni szigeteken, illetve Zadar és Makarska környékén is.

31_kedd_TK_BORongolás_Horvátországban_kép1

Pošip az első horvát fehérbor, amely védett a földrajzi származásában. Jellemző rá az igen magas alkoholtartalom (13 – 14,5 %) és az almás, vaníliás, érett citrusos és enyhén mandulás zamat.

Grk

A grk is egy fehér szőlőfajta, amelyből egy ritka és nagyra értékelt horvát bort készítenek a Pošip mellett, szintén Korčula szigetén. Egy száraz fajtáról van szó, amelyet gazdag és kerek, a végén enyhe, kesernyés ízvilág jellemez.

31_kedd_TK_BORongolás_Horvátországban_kép2

Érdekessége, hogy a grk termesztése nem egyszerű, mert kizárólag női virágokkal rendelkezik, amelyek beporzáskor a szomszédos szőlőfajtáktól függnek, ezért leggyakrabban a plavac mali vagy a rukatac fajtákkal párban ültetik.

Vis-sziget

Vugava

Eme fehérbor az őshonos vugava szőlőfajtából készül, mely kizárólag csak a legtávolabbi középdalmáciai Vis-szigetén terem meg. Jellemző rá a krémes szerkezet és friss, gyümölcsös íz és a 12,5 % alkoholtartalom.

31_kedd_TK_BORongolás_Horvátországban_kép3

Ha pedig már Vis-szigetéről van szó, érdemes idelátogatni, mivel a turizmus némileg csendesebb, és itt található Antonio Lipanović borászata, amelyet egykor a katonaság bunkereként tartottak számon, hiszen 1991-ig a térség katonai bázisként működött.

Šibenik

Babić

Ez a vörösbor nevét a családról kapta, mely ezt a bort termeszti. Sűrű a szerkezete, és igen felismerhető gyümölcs aromával rendelkezik.

31_kedd_TK_BORongolás_Horvátországban_kép4

Ez a fajta – főleg, mikor a kiváló minőségű bor készül belőle – legjobban a sivár, köves talajon él meg Primošten felett, az úgynevezett primošteni teraszokon.

Szlavónia

Graševina

Graševina (az olaszrizling horvátul) az egyik legközkedveltebb fehérbor Horvátországban. Zöldessárga színű, száraz, érett déli gyümölcsökre emlékeztető illatjegyekkel, krémes textúrával és a mi olaszrizlingjeinkhez képest alacsonyabb savszinttel rendelkezik.

31_kedd_TK_BORongolás_Horvátországban_kép5

Szlavónia szintén fontos borközpontja Horvátországnak. Itt található az Iločki Podrumi borászat, melyet még 1450-ben kezdtek építeni. Mindenképp érdemes ide ellátogatni, hiszen nem csak a borkedvelőknek igazi paradicsom, hanem a közelben található a Principovac vár és múzeum, ami tökéletes kikapcsolódást biztosít mindenkinek.

Dalmácia

Dingač

Dingač a leghíresebb horvát bor, úgy ismert, mint „az összes horvát bor királya”. A csúcsminőségű bort Plavac mali vörös szőlőből készítik. Jellemzője a magas alkoholtartalom, mely átlagosan 15%. Sötétvöröstől rózsaszínvörösig bármilyen színárnyalatot felvehet. Íze keserű, és lehet érezni a gyümölcs ízét.

31_kedd_TK_BORongolás_Horvátországban_kép6

Dalmáciában mindezeken kívül találkozhatunk a cirfandli horvát megfelelőjével. Kaštel Noviban ugyanis létezik egy úgynevezett crljenak Kaštelanski, magyarul Kaštela feketéje, melyről kiderült, hogy a cirfandli „ikertestvére”.

A dalmát térség tökéletes lehetőséget biztosít a Plavac malival való ismerkedéshez. Ha ezt a tevékenységet helyi pincészeteknél szeretnénk végezni, akkor a Bura Mrgudić családi pincészete vagy a Vinarija Kriz, esetleg a Korta Katerina erre a legmegfelelőbb hely.

Krk-sziget

Vrbnička Žlahtina

Krk szigete is büszkélkedhet egy őshonos borral, ez pedig a Vrbnička Žlahtina, ami egy száraz fehérbor, mely a fehér žlahtinából készül. Ezt a ritka fajtát csak a Krk borvidéken, a Vrbnička mezőn termelik. Ez egy könnyed és frissítő bor virágos és gyümölcsös ízzel.

31_kedd_TK_BORongolás_Horvátországban_kép7

Ebből a žlahtina szőlőből készül a Valomet pezsgő, amely az első tengeri pezsgő a világon. Ez azt takarja, hogy a hordókat leengedik a tengerfenékre, és ott várnak több mint egy hónapon át. Ez alatt az idő alatt algák, tengeri füvek és kagylók tapadnak a felületükhöz. A termelők pedig úgy döntöttek, hogy így is értékesítik őket, hogy a Valomet különleges borfajtákkal, gyártási móddal és dizájnnal büszkélkedhessen.

Hvar-sziget

Hvar szigetén a borászok elsősorban helyi szőlőfajtákkal dolgoznak, mint a maraština, bogdanjuša vagy a kuč, de a plavac mali is meghatározó és sokak szerint sokkal zamatosabb és frissebb itt, mint a „szárazföldön”.

Isztria

Ebben a régióban rendkívül sok jó borászat található. Ha idelátogatunk, érdemes betérni a Roxanich, a Kabola, a Piquentum vagy a Trapan borászatok legalább egyikébe, vagy nézzünk körbe a Motovun névre keresztelt kis faluban, ahol a B5 borbárban nemcsak a bor szerelmesei, hanem a sört kedvelő vendégek is megtalálják a nekik tetsző kézműves italokat.

31_kedd_TK_BORongolás_Horvátországban_kép8

Zágráb

Végezetül pedig, ha az előbb felsorolt régiókat nyaralásunk során nem érintjük, de a horvát fővároson át vezet az utunk, akkor a Bornstein vinotéka kínálatában biztosan megtaláljuk azt a horvát bort, ami nekünk való. Vannak előre összeállított kóstolók, melyek lehetnek régiónkénti válogatások, vagy dönthetünk a „Tour of Croatia” 6 tételből álló italgyűjtemény mellett is, mely az ország legjobb 6 nedűjét tartalmazza.

Remélem, az előbbi kis összefoglaló meghozta a kedvet a horvátországi borok kipróbálásához és a horvát tájak felfedezéséhez, hiszen véleményem szerint akkor teljes a nyaralás, ha a helyi gasztronómiát is megismerjük.

Tatai Kata

Források: 1, 2, 3, kiemelt kép, Bakancslista: Bor – 1000 kaland a bor jegyében (Simon J. Woolf)