Három nap béke és zene – A Woodstocki fesztivál

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

1969 – Iain Macmillan elkészíti a Beatles legendás lemezborítójának fotóját az EMI Abbey Road Studios bejáratánál lévő gyalogátkelőnél. Rejtélyes körülmények között meghal Brian Jones, a Rolling Stones gitárosa. Az Omega 10000 lépés címmel kiadja második nagylemezét, olyan slágerekkel, mint a Gyöngyhajú lány és a Petróleumlámpa. Megrendezik az amerikai hippi mozgalom legikonikusabb és a zenetörténet egyik legfontosabb eseményét. Hat dolog, amit talán te sem tudtál a közel félmillió embert megmozgató Woodstocki fesztiválról.

49_pentek_PN_woodstock_kep1

  1. „Kiemelt történelmi jelentőségű” helyszín

A fesztivált Max Yasgur amerikai gazda 240 hektáros birtokán rendezték meg. A farm Bethel városa mellett, New Yorktól nem messze található. Woodstock ettől a helyszíntől nagyjából 70 kilométerre fekszik, azonban a New York állambeli kisváros nem vállalta a rendezvényt. A fesztivál után Yasgurt Roy és Dolores Gabriel, a szomszédos birtok tulajdonosai 35000 dollárra perelték, arra hivatkozva, hogy rengeteg fesztiválozó engedély nélkül tartózkodott a farmjukon. Sokaknak voltak kénytelenek szállást, ételt, vizet, illemhelyet és orvosi ellátást biztosítani.

  1. A hippi mozgalom és a kapitalizmus paradoxonja

A jegyeket 7, 13 és 18 dollárért árulták. A szervezők eredetileg mintegy ötvenezer résztvevőre számítottak, azonban július végére az eladott jegyek száma átlépte a százezret. A program augusztus 15-én délben kezdődött volna, ám ekkor még a színpad sem állt készen. Az előadók nagy része dugóban vesztegelt az autópályán, a tömeg pedig a már felépített kerítést lerombolva bejutott a rendezvény területére. Így végül ingyenessé nyilvánították a fesztivált. Az egyik szervező, Mike Lang, egy, a Telegraphnak adott interjújában így fogalmazott: „Mindent megteszel azért, hogy elkészüljenek a kapuk és a kerítések – de vannak prioritások. Az emberek jönnek, és neked tudni kell etetni őket, gondoskodni róluk, és műsort csinálni nekik. Tehát fontossági sorrendet kell felállítani.” Voltaképpen Woodstock a maga szabad kultúrájával juttatta csődbe a vállalkozókat.

49_pentek_PN_woodstock_kep2

  1. Pszichedelikus rock, pszichedelikus élmények

A helyszínre küldött nyolcszáz rendőr mellé a növekvő embertömeg miatt erősítést is küldtek, erre azonban nem volt szükség. A hatalmas tömeg ellenére a fesztivál idején semmilyen rendzavarás, vagy botrány nem történt. Ez valószínűleg annak volt köszönhető, hogy a szervezők nem szabtak határokat a kábítószer-használatnak. Három haláleset azonban történt a rendezvény idején, kettőt túladagolás okozott, a harmadik pedig egy szerencsétlen baleset volt, amikor egy traktor keresztülgázolt egy mezőn alvó emberen. Feljegyeztek emellett két szülést is.

  1. A kor legnagyobbjai

A fesztiválon fellépett többek között Jimi Hendrix, Janis Joplin, Joe Cocker, Joan Baez, Ravi Shankar, a Santana, és a Jefferson Airplane is. Lemaradt azonban a már befutott Bob Dylan, aki állítólag azért nem vállalta a fellépést, mert megbetegedett a fia. Szintén nem játszott a Led Zeppelin, mert nem akartak harminc másik fellépővel együtt zenélni. A Doors arra hivatkozott, hogy Jim Morrison erre az időszakra olyannyira tömegiszonyos lett, hogy nem vállalt szabadtéri fellépéseket, mert attól félt, meggyilkolják. A Beatlesről is az a hír járta, hogy felléphetnek a Woodstocki fesztiválon, ám máig ismeretlen okok miatt ez is elmaradt. Nem játszott továbbá a Rolling Stones, a Simon and Garfunkel, Frank Zappa, Eric Clapton és a Jethro Tull sem.

Carlos Santana and band on Stage at Woodstock Music & Art Fair
Mexican-American musician Carlos Satana and his band perform at the Woodstock Festival, Bethel, NY, August 1969.
  1. A latin rock bölcsője

Carlos Santana, a rockzene mexikói-amerikai gitáros ikonja 1966-tól zenélt a Santanával, a zenekar woodstocki koncertjével vált azonban igazán híressé. A fellépési lehetőséget menedzserüknek, Bill Grahamnek köszönhették. Graham ugyanis ekkoriban már San Francisco egyik legismertebb promotere volt és amikor megkérték, hogy segédkezzen a lebonyolításban, kikötötte, hogy cserébe fel kell lépnie a Santanának. Mindebből Woodstock legkatartikusabb zenei élménye született meg. A Soul Sacrifice előadását sokan minden idők egyik legjobb koncerteseményének tartják. Ekkor ismerte meg a világ a Santana nevéhez kötődő latin rock stílust, amiben dél-amerikai és afrikai hagyományos zenék, a jazz, a rock, és a blues keveredik. A koncertet a kritikusok is felmagasztalták, a zenekar pedig nemzetközileg ismertté vált.

  1. Rocktörténelmi jelentőségű koncert egy ideiglenes formációval

Augusztus 18-ára, hétfő délelőttre a résztvevők száma nagyjából negyvenezerre csökkent. Azok az emberek, akik az időjárás viszontagságaitól függetlenül kitartottak a fesztivál végéig, részesei lehettek Jimi Hendrix legendássá vált zárókoncertjének. A Gypsy Sun and Rainbows formáció koncertjét eredetileg Woodstock utolsó napjának éjszakájára időzítették, a csúszások miatt végül azonban csak másnap reggel 9-kor léptek színpadra. Bár a Jimi Hendrix Experience ’69-ben – egy időre – feloszlott, a fesztiválon először ezen a néven mutatták be őket, amit kijavítottak. Elhangzott többek között a Foxey Lady, a Fire, a Voodoo Child, a Purple Haze és a Hey Joe, de Hendrix sajátos stílusában eljátszotta az amerikai himnuszt, a Star-Spangled Bannert is. Talán nem meglepő az sem, hogy ő kapta a legnagyobb fellépési díjat az eseményen.

 

Források: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, kép1, kép2, kép3, kiemelt

Balogh-Ebner Márton – György Sándor – Hajnáczky Tamás (szerk.): Történelmi töredékek. Válogatás a Napi Történelmi Forrás szerzőinek írásaiból III. (Budapest, 2019)