tanulás

3 + 1 memóriafejlesztő módszer a tanuláshoz

+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Gondolkodtál már azon, milyen jó is lenne, ha gyorsabban és hatékonyabban megjegyeznéd a dolgokat, és ezáltal kevesebb időt venne igénybe a tanulás? Ha tudnád kívülről a bankkártyád számát vagy a legjobb barátaid telefonszámát? Az alábbi cikkemben hoztam 3 + 1 tippet, hogy hogyan fejlesztheted a memóriád és tanulhatsz hatékonyabban!

Az emlékezés folyamata három részből áll: a felismerésből, tárolásból és előhívásból. Az első fázisban, a felismerésben az adott pillanatot alkotó elemeket kapcsolja össze az agyunk. Vegyünk például egy számodra kedves napot a barátaiddal. Emlékszel a beszélgetésekre (hangokra), a titeket körülvevő környezetre (vizuális hatások), és a parkban nyíló virágok illatára is. A tárolásnak két módja van, melyet már szerintem mindenki hallott (ha mástól nem, gimiben a tanárainktól, amikor azt ecsetelték, miért nem hatásos az óra előtti utolsó 5 percben tanulni). Ezek a rövid- és hosszútávú memória. A harmadik fázis az előhívás, mely során az agyunk újra végig járja az idegpályákat, melyeket az emlék kidolgozásakor készített. Minél többször járja végig ezt az utat, annál pontosabb és egyszerűen mondva, jobb lesz a memóriánk.

Hogyan fejleszthető?

A memória fejlesztésének számos megközelítése és módja lehet. Vannak egyszerűbbek, melyekre lényegesebben nem térnék ki (AZONBAN NEM ELHANYAGOLHATÓAK)! Ez az étkezés-testmozgás-alvás hármasa lenne. Az egészséges étkezéstől az agy is egészségesebb lesz, és hatékonyabban fog működni. Ennek következtében pedig jobban tudja előhívni az emlékeket. Az egészséges étkezés mindenkinek mást jelent. Első lépésnek, ha elhagyjuk a cukros, sós, köztudottan egészségtelen ételeket, snackeket (esetleg felváltjuk ezeket zöldségekkel) és napi 2-3 liter vizet megiszunk, máris rengeteget tettünk az agyunkért és magunkért. Emellett a napi 2-3 étkezésből napi 5-6-ot csinálunk kisebb adagokkal (ezzel stabilan tartva a vércukorszintet), még inkább segítjük magunkat. A testmozgás segíti az agyi véráramlást, ami támogatja az agyműködést, emellett az endforfintermelődés is igen kedvezően hat az agyunkra. Az alvás pedig az egyik legfontosabb folyamat mind a szervezetünk, mind a „memóriánk” számára.

tanulás

1.Ismétlés a tudás anyja!

Bizonyára hallottuk már mindannyian ezt a kifejezést, azonban amennyire klisé, legalább annyira igaz! Minél többször találkozol az adott dologgal, amit memorizálni szeretnél, annál hatékonyabban tudod elültetni az agyadban. Próbáld meg ismételni, újra és újra elolvasni az anyagot a nap folyamán! Számomra az a leghatékonyabb, ha elolvasom 5x (hangosan), amit meg kell tanulnom. Először lassan, értelmezem és keresem az összefüggéseket, összekötést az anyag „főbb” pontjai között. Ezután megpróbálom előhívni magamtól. Ha nem megy sorban az sem baj, mert sokszor a részek közötti „Hogy is jutottunk innen ide?” szokott segíteni az út feltérképezésében. Az, ahogyan próbálod feleleveníteni az olvasottakat, nagyon sokat segít a memóriád fejlesztésében. Ezután emeld ki a kulcsszavakat (ne mondatokat, csak szavakat)! Ezekről eszedbe fog jutni az anyag és a kulcsszavakat összekötő rész is. Egyébként erre az ismétléses módszerre épül a memória játék is, amikor keressük a párokat. Mellékesen jegyzem itt meg, hogy sokak esküsznek a történet kreálásra, amikor kitalálnak és elmesélnek egy bugyuta történetet tele vicces, random dolgokkal, amik érdekessé teszik számukra, s ezáltal jegyzik meg jobban.

tanulás

2.Próbáld meg elmagyarázni valakinek!

Ennél a módszernél Te vagy a tanár, és megpróbálod a lehető legjobban átadni az anyagot a többieknek. Az a célod, hogy megértsék mindazt, amit „tanítasz” nekik. Próbáld meg elmagyarázni a barátodnak, barátnődnek, csoporttársadnak a tananyagot. Ehhez szükség van arra, hogy értsd mindazt, amit át szeretnél adni (amivel kiküszöbölöd a magolást). Ahogy magyarázod a társadnak, közben Te is mélyíted el a tudásod, és lehet, hogy olyan dolgokra és összefüggésekre világítasz rá neki, amiket eddig Te sem vettél észre, csak a magyarázat közben fedezted fel. Sokat segít, ha „lebutítva” szeretnéd neki elmesélni mindezt, közös nyelvet, karaktereket beépítve a történetbe. Ez sokkal közelebb hozza az anyagot és izgalmasabbá is teszi. Nekem ez a módszer mindig bevált, és emiatt is jöttem rá utólag, mennyire hasznos.

tanulás

3.Bontsd részekre, tagold szét!

Ennél a módszernél a megjegyzendő elemek számának csökkenését érjük el azok méretének növelésével. Vegyünk példának egy hosszú számsort (mondjuk bankkártyaszám). Ha egyben nézzük, lehetetlennek tűnik megtanulni, azonban ha négyesével szétbontjuk, máris jobban fest. Négy számot képesek vagyunk megjegyezni. Ezután jöhet a következő négyes és az azutáni. Végül elérkezünk oda, hogy tudjuk fejből az egészet, ami előtte olyan ijesztő volt. Így van ez a hosszabb dolgok tanulásánál is. Ha van 9 oldal, amit meg kell tanulnod, sokkal barátibban fest, ha 3×3-nak fogod fel! Ezt az agyad is jobban kedveli. Haladj lépésről-lépésre! Olvasd el az első 3 oldalt és próbáld meg elraktározni. Mielőtt elérsz a következő hármashoz, elevenítsd fel előtte lévőket, és csak ezután menj tovább! Ahogy újra és újra felidézed a korábbiakat, folyamatosan mélyíted el a tudásod. Fontos, hogy minél többször előhívjuk az adott részeket külön-külön és egyben is, mivel ez fogja élesebbé tenni az idegpályákat.

tanulás

+1.Színek, ábrák, rímek

Amellett, hogy a színek figyelemfelkeltőek és önkéntelenül is odavonzzák tekintetünket, nagyon jó hatással vannak a tanulásra (különösen azoknak, akik társítanak színeket a szavakhoz). Úgy hiszem, sokan vagyunk, akiknek a színek elengedhetetlen részei a tanulásnak. Minden témának van egy jellegzetes színe, ami már a fejünkben összeforrott a szóval. Ilyenkor, ha a témát az adott szín árnyalataival jegyezzük le, emeljük ki, az szintén nagyon sokat segít a tanulásban. Lehet ezt úgy, hogy a fontos dolgokat sötétebb, vastagabb filcekkel, az ennél kevésbé fontosakat halványabbal, végül a körítést ki sem kell emelni. Ez segít kiszűrni a lényeget. Ha emlékszel a színre, akkor tudni fogod miről írtál az adott részen a jegyzetedben, amivel a témát máris felelevenítetted. Ezután emlékezz vissza az árnyalatokra. Mi volt sötét? Mi volt az, amin gondolkodtál, hogy sötét legyen vagy halványabb? Végül hogyan emelted ki? Ugye, hogy máris felidézted?

tanulás

Az ábrákkal kapcsolatban két kisebb csoportot ismertetnék. Az egyik, amikor egy adott folyamatnak van egy ábrája, és ezáltal szeretnénk megérteni a folyamatot. Olvassuk el a hozzá tartozó szöveget. Milyen alkotói vannak és hogyan tudnánk ezt a lehető legegyszerűbb ábrával szemléltetni? Ahogy elkezdesz erre koncentrálni, amolyan röntgen látásod lesz, és maximálisan kiszűröd a folyamat lényegét. Ahogy próbálod elképzelni, hogyan rajzolnád le, sok esetben megkapod a folyamathoz megadott ábrát, és így nagyjából meg is értetted mi mit jelent az ábrán, és mi miért van úgy rajzolva, ahogyan. A másik csoport az lenne, amikor egy hosszú anyagot meg kell értened (vagy akár folyamatot), amihez nem tartozik semmi szemléltető segítség. Ilyenkor el kell olvasni figyelmesen és kiemelni magunknak a lényeget, ami köré lehet építeni. Ennél a módszernél az anyagot fogjuk lerajzolni valamilyen formában, aminek következtében egy kis rajz elfogja magyarázni nekünk a hosszú szöveget.

tanulás

Rímeléssel minden sokkal könnyebben megjegyezhető. Nem véletlen olyan népszerűek a versikék, mondókák a gyermekek körében (amikre mai napig emlékszünk mi is). Tanulj rímekben vagy dalokban. Igen, tudom. Most jogosan húztad fel a szemöldököd. Elsőre furcsának tűnhet, azonban nagyon megkönnyíti a dolgunkat. Emellé lehet mimikákat, mozdulatokat és hanglejtéseket, hangulatokat társítani. Így igazi móka lesz a tanulás! Csak aztán nehogy így menj ki felelni!

Egyéb tanulással kapcsolatos szuper cikket, ide kattintva olvashatsz, mely után garantáltan könnyebb lesz az anyag elsajátítása. Remélem, hasznosnak találtad a cikkem, és tudsz majd alkalmazni néhányat a mindennapjaidban, megkönnyítve ezzel a tanulást! Legyen további szép napod!

 

 

Képek forrása: kiemelt kép, 1.kép, 2.kép, 3.kép, 4.kép, 5.kép, 6.kép

 

2 thoughts on “3 + 1 memóriafejlesztő módszer a tanuláshoz

Comments are closed.